Turkey sends military aircraft to Pakistan
Amid the escalation of the situation in Kashmir, Turkey has sent military aid to Pakistan, media reports say.
It is reported that several C-130E military transport aircraft belonging to the Turkish Air Force have been spotted in Pakistan.
According to unofficial information, KARAOK anti-tank missile systems, as well as combat components for Bayraktar TB2 UAVs, have also been transferred to the Islamic Republic of Pakistan.
Earlier, Turkish Foreign Minister Hakan Fidan had a telephone conversation with Pakistani Deputy Prime Minister and Foreign Minister Muhammad Ishaq Dar.
Last week, relations between Pakistan and India deteriorated after a terrorist attack in Kashmir. The sides have taken a number of hostile steps against each other, and exchange of fire has been recorded on the border of the two countries.