Friday, 02 May, 2025, 00:35
U.S. President Donald Trump said all purchases of Iranian oil or petrochemical products must stop and any country or person buying any from the country would be immediately subject to secondary sanctions.
"They will not be allowed to do business with the United States of America in any way, shape, or form," he wrote on Truth Social on Thursday.
The Reuters Power Up newsletter provides everything you need to know about the global energy industry. Sign up here.
Trump's comments follow the postponement of the latest U.S. talks with Iran over its nuclear program, which had been due to take place in Rome on Saturday. A senior Iranian official told Reuters a new date will be set "depending on the U.S. approach."