#Bild: "Merz has decided not to participate in the second round of voting"
The leader of the Christian Democratic Union (CDU) faction, Friedrich Merz, will not participate in the second round of the German Chancellor election in the Bundestag, which is scheduled for May 6. This is reported by foreign media.
According to Bild, Merz has decided not to participate in the second round of voting. The reason for his refusal to participate was not specified.
Earlier, it was reported that in the first round of voting for the German Chancellor election, the leader of the CDU parliamentary faction, Friedrich Merz, did not receive the support of an absolute majority of deputies.