Erdogan's administration: "Ankara does not have any information about Zelensky's plans to visit Turkey"
Monday, 12 May, 2025, 10:27
Ankara has no information about Vladimir Zelensky's plans to visit Turkey on May 15 for talks with the Russian President. RIA Novosti was informed about this by the administration of Turkish President Recep Tayyip Erdogan.
"We do not have such information," the agency's source noted.
Recall that earlier US President Donald Trump stated that Kiev should immediately agree to Vladimir Putin's proposal to hold talks in Istanbul on May 15.
Later, Zelensky, who had previously demanded a 30-day ceasefire to start negotiations, announced that he would wait for the Russian President in Istanbul on May 15.