Thursday, 15 May, 2025, 15:58
Russian presidential spokesman Dmitry Peskov announced that Putin has no plans to visit Istanbul in the coming days.
“No, there are no such plans at the moment,” Peskov told reporters, answering the question of whether Putin plans to be in Turkey in the coming days.
Peskov also reported that the Russian delegation is already in Istanbul and has been waiting for a meeting with the Ukrainian side since the morning, but they have not yet shown up.
“Moscow does not yet have specific information about the composition of the Ukrainian delegation,” Peskov said.