#WSJ։ "The next round of Russia-Ukraine talks could take place in the Vatican"
Another round of talks between Russia and Ukraine may be held in the Vatican in mid-June, The Wall Street Journal said, citing sources.
According to the newspaper, a US delegation will also be present at these talks. The delegation will include Secretary of State and acting national security advisor Marco Rubio and presidential envoy for Ukraine Keith Kellogg.
The new Pope, Leo XIV, said earlier that the Holy See is ready to promote the peace process in Ukraine, including to host talks. US President Donald Trump welcomed this initiative.