Philip Kirkorov hospitalized
Philip Kirkorov was hospitalized in Moscow, he is in the emergency surgery department of a private clinic. The pop singer had complications after receiving a burn during a concert in St. Petersburg.
According to Mash, plastic surgeon Timur Khaidarov said that the healing process of the burn was delayed, and complications arose due to diabetes. Now doctors are fighting for the singer's health. Kirkorov has been in the hospital for two weeks.
On April 25, during a concert at the Oktyabrsky Concert Hall in St. Petersburg, according to the planned scenario, fireworks were supposed to be fired from the singer's back, but something went wrong, and the singer received burns.