The 5th round of US-Iran talks has begun in Rome
The fifth round of indirect Iran-US talks on Iran's nuclear program has begun in Rome, mediated by Oman, ParsToday Russian reports.
The Iranian delegation is headed by Foreign Minister Abbas Araghchi. The delegation includes Deputy Foreign Minister for Political Affairs Majid Takht-Ravanchi, Legal Advisor Kazem Gharibabadi, and State Department spokesman Esmail Baghai.
The American delegation is headed by Trump's special envoy Steve Witkoff. Senior US State Department official Michael Anton also joined the discussions.