#Bloomberg: "Europe wants to buy arms from the US to send to Ukraine"
European countries are interested in purchasing large quantities of American weapons to continue military aid to Ukraine if the administration of US President Donald Trump refuses to do so directly. This was reported by Bloomberg, citing sources.
Europe has neither the required arsenals nor the ability to produce enough weapons to independently continue deliveries to Kyiv without US participation. European countries see a possible solution in buying more American weapons systems and then sending them to Ukraine.
According to experts, the military aid approved by the previous US President Joe Biden may be exhausted this summer. It will be difficult for the West to fill the void that will result, the publication notes.