CSTO CDM session begins in Bishkek: Papikyan will not participate
The regular session of the Council of Defense Ministers of the Collective Security Treaty Organization member states has started in Bishkek.
According to the press service of the department, the session is chaired by the Minister of Defense of the Kyrgyz Republic Ruslan Mukhambetov.
The event will be attended by the Ministers of Defense of Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan, as well as the Secretary General of the organization Imangali Tasmagambetov and the Chief of the CSTO Joint Staff Anatoly Sidorov.
“During the meeting, the participants will discuss the challenges and threats to military security in the CSTO collective security regions, as well as issues of developing the military component of the organization,” the statement said.