Zelensky: "Kyiv is ready to mirror all russian threats"
Kiev is ready to respond to Russian strikes, President Volodymyr Zelensky said in an evening speech on his Telegram channel.
“Russia must feel the consequences of its actions against Ukraine, and it will. Attack drones, interceptors, cruise missiles, Ukrainian ballistic missiles are the key elements,” he said.
According to Zelensky, Ukraine is ready “to mirror all Russian threats and challenges.”
In recent days, the intensity of Ukrainian drone attacks on Russian territory has sharply increased. Over the week, from the evening of May 20 to the morning of May 27, more than 2.3 thousand drones were shot down, including more than 1.4 thousand drones outside the zone of military operations.
Russian airports regularly suspend their operations due to drone attacks. In addition, to ensure security, mobile internet has been temporarily shut down in a number of Russian regions due to drone attacks.