Zelensky: "Ukraine received an invitation to the NATO summit"
Ukraine has received an invitation to participate in the NATO summit, which will be held on June 24-25 in The Hague. This was announced by Ukrainian President Volodymyr Zelensky in a video posted on his Telegram channel.
“We have been invited to the NATO summit. I consider this important. Now Foreign Minister Andriy Sibiha will discuss with his colleagues the details of participation, including the infrastructure and possible results of the meeting,” Zelensky said.
According to him, the corresponding decision was announced during a meeting with the Secretary General of the alliance.
It is planned that about 45 heads of state and government, 45 foreign and defense ministers will participate in the NATO summit in The Hague.