Orban: "Europe can be defended without continuing the Ukrainian war"
The EU countries are considering the idea of ​​a preemptive strike against Russia to prevent a possible attack from it, Hungarian Prime Minister Viktor Orban said, Magyar Nemzet reports.
According to him, the current leadership of the union is trying to replace the main goal of the EU, which is to ensure the well-being of the community, with a fight against Russia.
"According to Brussels' military propaganda, Russia can attack EU countries and even NATO, and only a preemptive strike can stop it," Orban believes.
As the Hungarian prime minister specified, "as such a preemptive strike" the EU leaders are considering the war in Ukraine, which the union wants to continue.
He called such considerations untrue. "Europe can be defended without continuing the Ukrainian war," Orban said.