Saturday, 07 June, 2025, 21:19
Indian Prime Minister Narendra Modi inaugurated the Chenab Railway Bridge, which connects the Kashmir Valley with the rest of the country and is the highest in the world. The head of state announced this on the social network X.
"We are extremely proud that this bridge seamlessly combines ambition and execution, reflecting India's ability to create futuristic infrastructure in the most challenging conditions," Modi wrote.
According to him, the construction of the bridge marks a "turning point in the development of Jammu and Kashmir" and provides opportunities for trade and tourism.