Canada has allocated more than $25 million in military aid to Ukraine
Canada has provided Ukraine with more than $25 million in military aid, including military equipment and supplies.
As Gazeta.ru reports, this was reported by the press service of the Canadian Ministry of National Defense.
The military aid package included Bison and Coyote armored personnel carriers, as well as new equipment and ammunition worth 30 million Canadian dollars ($21.9 million). In addition, Kiev will receive electronic warfare (EW) jamming systems worth 5 million Canadian dollars ($3.6 million).