Monday, 09 June, 2025, 11:22
American entrepreneur and Tesla CEO Elon Musk has expressed his support for US President Donald Trump, sharing on his page Trump's post about restoring order in Los Angeles.
Trump announced that he had instructed the National Guard to "take all necessary measures to set free Los Angeles from the invasion of migrants" and promised to deport illegal immigrants.
"Order will be restored, Los Angeles will be liberated," Trump wrote.
Vice President J.D. Vance also emphasized, "We need decisive leadership. The President will not tolerate violence and chaos."
Recall that after the public dispute and mutual accusations between Trump and Musk, the US President, according to the White House, announced that he did not intend to talk to Musk.