The General Staff of the Armed Forces of Ukraine announced two successful attacks on targets on Russian territory
848
Monday, 09 June, 2025, 12:16
Last night, drones hit the Progress plant in Cheboksary, Chuvashia Republic of the Russian Federation. According to the Ukrainian side, this enterprise produces various components for Russian weapons, including navigation equipment for "shahids", as well as parts for guided missiles. At least two Ukrainian drones hit the plant, after which a large fire broke out there.
In addition, the Savasleyka airfield in the Nizhny Novgorod region was attacked. It is home to the MiG-31K Kinzhal aeroballistic missile carriers.
"According to preliminary information, two enemy aircraft were hit (probably MiG-31 and Su-30/34 aircraft). The results of the combat work are being clarified," the General Staff said.