Los Angeles protesters erect barricades
After the police, using rubber bullets and tear gas, pushed back the protesters, they regrouped and began to erect barricades from trash cans and barriers.
The number of protesters has decreased, but the situation has escalated. They are attacking police cars, throwing various objects at them, and there is active shooting with rubber projectiles. In addition, a car is on fire on one of the central streets of the city.
Protesters have also begun to smash stores in Los Angeles.
Riots broke out in Los Angeles on June 7 due to raids on illegal immigrants.
Police began using tear gas and flash-bang grenades against protesters.
National Guard troops have been sent to the city.
This is the first time in decades that a president has called in the National Guard without a state's request or consent. California's governor is suing Trump.