Teenage student stabs teaching assistant to death at French school
A French middle school employee was stabbed to death by a 15-year-old student during a bag check Tuesday at a school in Nogent in eastern France, the national gendarme service said. The student was detained.
French police were questioning a 15-year-old student who allegedly stabbed to death a 31-year-old school assistant on Tuesday as the pupils' bags were being checked outside the gates of a school in Nogent in northeastern France.
The teenager was being held at the gendarmerie of Nogent while being questioned, the Haute-Marne Prefecture said.
A police officer helping with the bag checks at the Françoise Dolto School in Nogent was slightly injured during the arrest, the gendarme service said.
French President Emmanuel Macron condemned the "senseless wave of violence" after the fatal stabbing.
“While she was looking after our children in Nogent, an educational assistant lost her life, a victim of senseless violence,” French President Emmanuel Macron said in a post on X.