#CBS: "Israel is fully ready to launch an operation into Iran"
U.S. officials have been told Israel is fully ready to launch an operation into Iran, multiple sources told CBS News.
The U.S. anticipates Iran could retaliate on certain American sites in neighboring Iraq. This is part of the reason the U.S. advised some Americans to leave the region earlier Wednesday. The State Department ordered non-emergency government officials to exit Iraq due to "heightened regional tensions," and the Pentagon has authorized military family members to voluntarily leave locations throughout the Middle East, a defense official told CBS News.
President Trump's Middle East envoy Steve Witkoff is still planning to meet with Iran for a sixth round of talks on the country's nuclear program in the coming days, two U.S. officials said.
Mr. Trump spoke about Iran at an appearance at the Kennedy Center on Wednesday, telling reporters Americans were advised to leave the region "because it could be a dangerous place, and we'll see what happens." Mr. Trump also reiterated the U.S. did not want Iran to develop a nuclear weapon, saying: "We're not going to allow that."
When asked at the White House why dependents of military personnel were allowed to voluntarily leave the region, Mr. Trump said, "You'll have to see."
Meanwhile, Iran's Defense Minister Aziz Nasirzadeh told reporters Wednesday that if nuclear talks fail and "a conflict is imposed on us," the Islamic Revolutionary Guard Corps "will target all U.S. bases in the host countries."
Speaking about Iran, the US president stressed: "Everything is very clear. They cannot get nuclear weapons. We will not allow that."
Recall that the official representative of the Iranian Foreign Ministry, Esmail Baghai, announced that the next round of indirect US-Iranian talks will take place on June 15 in Muscat.