"Iran will hold military exercises" - #IRIB
The Chief of Staff of the Iranian Armed Forces, Major General Mohammad Bagheri, has ordered the start of military exercises, IRIB reported.
“These exercises will be planned and conducted in a manner that deviates from the schedule of the Armed Forces and focuses on the enemy’s maneuvers,” the report said.
CBS News, citing American sources, reported that Israel is fully prepared to launch a military operation in Iran. At the same time, it was noted that Washington expects Iran to respond by striking some American targets in neighboring Iraq.
Earlier, the commander of the Islamic Revolutionary Guard Corps, Hossein Salami, stated that the Iranian army is ready for any scenario, including war.