Thursday, 12 June, 2025, 21:59
In a cell phone video that is being circulated online, the passenger, was seen walking with a limp, indicating a leg injury. His clothes had blood stains and smudges of soot.
“The police found one survivor in seat 11A,” Ahmedabad Police Commissioner GS Malik was quoted as saying by news agency ANI.
The person has been identified as 40-year-old Vishwash Kumar Ramesh, a British-Indian who was returning to the UK after a visit..
The toll may likely go up as the London-bound plane crashed in a residential area, reports said.
AI171, carrying 242 people, went down within five minutes of departure at 1:38 PM, sending up plumes of smoke near the crash site.