"Actions against Iran could not have been carried out without the US" - Araghchi
In the wake of Israel’s attacks on Iran, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi issued a statement on his X page.
“The Zionist regime’s attacks on Iran are a violation of Article 4, paragraph 2, of the UN Charter and a clear act of aggression against the Islamic Republic of Iran. Responding to this aggression is Iran’s legitimate right, in accordance with Article 51 of the UN Charter. The armed forces of the Islamic Republic of Iran, in the name of defending the country, will respond decisively in any manner they deem appropriate. The Zionist regime’s aggressive actions against Iran could not have been carried out without the coordination and approval of the United States. Therefore, the US government, as the main sponsor of this regime, is responsible for the dangerous consequences of the Zionist adventurism,” Araghchi noted.