"Israel Prepared for Possibility of Full-Fledged War with Iran" - Netanyahu's Office
Israel is ready for the possibility of a full-scale war with Iran. This was announced to TASS by Dmitry Gendelman, an adviser to the Israeli Prime Minister's Office.
"Israel is ready for any development," he said, responding to a question about the possibility of a full-scale armed conflict with Iran. According to him, Tel Aviv is in close contact with the United States against the backdrop of the escalating situation.
In addition, Netanyahu's office noted that in the event of an escalation of tensions with Iran, Israel mainly relies on its own forces.
Israeli Defense Minister Israel Katz, in turn, stated: "This is a strong and clear signal: anyone who acts to destroy Israel will be destroyed. Iran will pay an increasingly high price if it continues its aggressive activities."