Iran had the opportunity to sign a nuclear agreement, which Tehran did not take advantage of. US President Donald Trump wrote about this on his page on the social network Truth Social.
He noted that the consequences of abandoning the agreement for Iran will be much worse than they expect.
"The United States produces the best and most deadly military equipment in the world. Israel already has a large amount of American weapons and will receive even more," Trump noted.
"Some Iranian hardliners were speaking boldly, but they didn't know what was going to happen. They're all dead now, and it's only going to get worse! There has already been a great deal of death and destruction, but there is still time to end this carnage, and the next planned attacks will be even more brutal", Trump wrote.