"Netanyahu's reckless and illegal behavior is provoking a catastrophe" - Erdogan
"Israel has taken its strategy of bloodshed and destabilization to a dangerous level with this morning's strike.
The attacks on our neighbor Iran are a blatant provocation and a clear violation of international law.
At a time when nuclear talks are intensifying and global pressure is mounting over Israel's actions in Gaza, these strikes demonstrate his disregard for global norms.
Netanyahu's reckless and illegal behavior is dragging the entire region — and the world — toward disaster.
The international community must stop Israel's aggression, which threatens both regional and global stability.
We reiterate: we do not want more bloodshed, destruction and war in the Middle East.
As Turkey, we strongly condemn the attacks on Iran, offer our condolences to the Iranian people and wish for a speedy recovery of the victims," Erdogan said.