Saturday, 14 June, 2025, 18:25
The Israeli military suppressed air defense systems in western Iran and in the Tehran area, giving its air force freedom of action in the skies over the Iranian capital. This claim was made at a briefing by the official representative of the Israel Defense Forces, Brigadier General Effi Defrin.
"The defense forces have created freedom of action from western Iran to the airspace of Tehran," the Telegram channel said.
According to the Israeli military, the country's air force attacked 150 different Iranian targets in 24 hours.