Israel has more than 24 deaths since June 13, Iran has 224
Over the past night, 287 people sought medical attention in Israeli hospitals with various injuries due to Iranian strikes, the Israeli Health Ministry reported.
The Health Ministry specified that among the injured, one person is in serious condition, 13 are in moderate condition, and 240 have minor injuries. Another 11 people sought medical assistance due to shock.
The total number of deaths in Israel since the evening of June 13, when the Iranian strikes began, has exceeded 24 people.
In Iran, the death toll as a result of Israeli attacks has reached 224, Press TV reports, citing the Iranian Health Ministry.