Tuesday, 17 June, 2025, 11:00
Israel has killed the newly appointed chief of staff of the Iranian Armed Forces, the highest military commander, Ali Shadmani. The Israel Defense Forces issued a statement on this.
According to the report, the IDF, based on accurate intelligence, struck a command center in central Tehran at night and killed Ali Shadmani, who was one of the closest people to Iranian Supreme Leader Ali Khamenei.
Shadmani headed Iran’s military emergency headquarters and oversaw both the IRGC and the army. He was appointed after his predecessor, Alam Ali Rashid, was killed in the first Israeli air strikes on Iran.