Sobhani։ "The Blitzkrieg did not weaken our capabilities"
The Zionist regime launched a lightning attack against Iran, which did not cause us to fail in our response. This was stated by Iranian Ambassador to Armenia Mehdi Sobhani at a press conference in Yerevan.
“A similar lightning attack was used by Germany during World War II, the purpose of which is to exert psychological pressure, psychologically break the opposing side, and weaken its organizational and management capabilities.
However, the lightning attack against Iran did not contribute to our failure in our response. After the death of the commanding staff of the Iranian armed forces, they were immediately replaced, and the retaliatory missile strike was not delayed. After World War II, you will not see a country that would have reorganized after such a strike and dealt such a powerful blow to the enemy, which is evidence of having a manly spirit,” Sobhani said.