Iran fires missiles at Tel Aviv and other cities
Iran has fired about 20 missiles at Israel, with explosions reported in Tel Aviv and the Beersheba area, state-run Kan TV reported.
One of the missiles reportedly hit the Soroka Hospital in Beersheba. 30 people were injured when an Iranian missile hit the Soroka hospital in Beersheba.
The medical facility is the third largest in Israel.
Israeli media reported that direct hits by Iranian missiles were confirmed on buildings in Tel Aviv, Ramat Gan and Holon. Significant damage was caused.
A strike was also reported in Bat Yam.
12 people were injured in Ramat Gan.
IRNA reports that Iran attacked the Israeli army's C4I cyber command headquarters and the Israeli army's intelligence center in Gav Yam this morning․