"There is no ceasefire agreement with Israel" - Araghchi
There is no ceasefire or cessation of hostilities agreement between Iran and Israel. This was stated by Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi.
"Currently, there is no ceasefire or cessation of hostilities agreement. However, if the Israeli regime stops its illegal aggression against the Iranian people starting from 4:00 a.m. Tehran time, we do not intend to continue our retaliatory actions. The final decision on the cessation of our hostilities will be made later," Araghchi said.
It should be noted that there has been no announcement of a ceasefire from the Israeli side yet.
Later, the Iranian Foreign Ministry said, "The military actions of our powerful armed forces to punish Israel for its aggression continued until the last minute, 4:00 a.m."
Earlier, a senior White House official told CNN that Israel had agreed to the ceasefire announced by US President Donald Trump, on the condition that Iran ceases its attacks. According to the source, Tehran has agreed to these conditions.