Lieberman: "A ceasefire without a clear agreement will lead us to another war"
Former Israeli Defense Minister Avigdor Lieberman has stated that a ceasefire would make things much worse for Israel and that a ceasefire without a clear agreement would lead to a new war in 2-3 years.
“Against the backdrop of the incredible military achievements of the IDF and the Mossad in the war against Iran, the final chord sounds especially harsh and bitter. Instead of unconditional surrender, the world has entered into difficult and tedious negotiations, and the Ayatollah’s regime is not going to give up either on uranium enrichment on Iranian soil, or on the production and equipping of ballistic missiles, or on the support and financing of terrorism in the region and around the world. At the beginning of the war, I warned that there is nothing more dangerous than leaving a wounded lion. In the absence of a clear and unambiguous agreement, a ceasefire in two or three years will definitely lead us to a new war under much worse conditions,” Lieberman said.
Earlier, US President Donald Trump announced the establishment of a ceasefire between Israel and Iran, which, he said, has already entered into force.