"Israel has agreed to Trump's proposed ceasefire" - Netanyahu's office
Israel has agreed to US President Donald Trump's proposal for a bilateral ceasefire with Iran "in light of achieving the objectives of the operation." This was stated in a statement by the Israeli government.
"In light of achieving the objectives of the operation and in full coordination with President Trump, Israel has agreed to the president's proposal for a bilateral ceasefire.
Israel will respond decisively to any violation of the ceasefire," the statement said.
"The Israel Defense Forces have achieved full control over Tehran's airspace, inflicted serious damage on the military leadership and destroyed dozens of Iranian central government facilities," the Israeli government office said.
It is noted that Prime Minister Benjamin Netanyahu told the cabinet at night that Israel "has achieved all the objectives of the operation" in Iran. It is emphasized that the Jewish state has eliminated the "dual immediate threat" in the field of nuclear and ballistic missiles.