Lavrov: "Positive signals are coming from the United States, Israel, and Iran"
"Positive signals have begun to be heard from the United States, Israel and Iran," Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said.
"Yesterday, encouraging statements were made, including from Washington, Iran and Israel, although later there were rather ambiguous comments. I do not want to present the desired as reality, because after these encouraging statements, contradictory comments were heard from different sides. But if they are implemented, and we are ready to contribute to this, I think everyone will breathe a sigh of relief," the Russian Foreign Minister said.
According to Lavrov, the participants in the Iranian-Israeli conflict are beginning to realize the need to return the situation to political and diplomatic normality.