Arakchi: "Tehran has not made a decision on continuing negotiations with the US"
Iran has not yet made a decision on whether to continue negotiations with the United States and will be guided by its own interests in this matter, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said.
US President Donald Trump had earlier announced that he would hold talks with Iran next week, stressing that a nuclear deal was not the only desired outcome of the meeting. He made the remarks at a press conference following the NATO summit in The Hague on June 25.
The US and Iran have held five rounds of indirect talks over Iran's nuclear program, mediated by Oman, which have been followed by the Israel-Iran conflict.