"We will not give up uranium enrichment" - Araghchi
The door to diplomacy for talks with the United States will never be closed, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said in an interview with CBS.
"Before deciding to resume talks, we must make sure that Washington will not again exploit the talks to launch a military strike," Araghchi said.
According to him, Iran will be able to quickly repair the damage to its nuclear facilities, and its technology and knowledge cannot be destroyed by bombing.
"Our peaceful nuclear program has become a matter of dignity and national pride. We have gone through a 12-day war imposed on us, so the people will not back down from enriching uranium," the Foreign Minister added.