#Lenta.ru: "Aliyev's son owes almost 1 million rubles for an elite mansion"
The son of Azerbaijani President Ilham Aliyev, 27-year-old Heydar Aliyev, has not paid taxes on a mansion in the city of Barvikha, Moscow Region.
According to the source, the real estate is located in the elite summer cottage village "Meyendorff Gardens". Its area is 1.6 thousand square meters, the approximate cost is 35 million dollars or 2.7 billion rubles.
It is reported that the heir to the Azerbaijani leader owes the Federal Tax Service of the Russian Federation almost one million rubles.
The employees of the Moscow Region Tax Service have already applied to the court several times and received a collection order.