Zakharova: "Consular access to Russians detained in Azerbaijan agreed"
A visit by consular officers to 13 Russian citizens detained in Azerbaijan has been agreed. This was announced by the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova.
“The issue of consular officers’ entry to 13 Russian citizens detained in Azerbaijan has been agreed,” she said.
Earlier, it was announced about the arrest of Russian citizens of Sputnik Azerbaijan employees, after two Azerbaijani citizens accused of murder were detained in Yekaterinburg, who, according to Baku, died as a result of violence used by police.