"The US has been a loyal partner of Azerbaijan in the energy sector for many years" - Aliyev congratulated Trump
Friday, 04 July, 2025, 12:16
Azerbaijani President Ilham Aliyev has congratulated US President Donald Trump on the country's national holiday, Independence Day. APA reported.
"We attach special importance to the friendly relations and partnership between Azerbaijan and the United States. One of the features of our close partnership is active and effective cooperation in strengthening international peace and security, combating terrorism and its various manifestations, energy security and a number of other important areas," Aliyev said, noting that the United States has been a loyal partner of Azerbaijan in the energy sector for many years.