Aliyev in Artsakh: "More than 50 thousand people live, work and study in the liberated territories"
On the lands that Armenia has reduced to ruins, Azerbaijan is now building new cities and villages. This was announced by Azerbaijani President Ilham Aliyev at the 17th summit of the Organization for Economic Cooperation and Development in occupied Stepanakert.
“The “Great Return” program is being implemented. To date, we have already ensured the return of former internally displaced persons to 16 cities and villages. More than 50 thousand people currently live, work and study in the liberated territories,” Aliyev said.