We are ready to discuss a "permanent agreement" with Iran. This was announced by US President Donald Trump before his meeting with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
According to Trump, a "permanent agreement" with Iran will be the main topic of his meeting with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu at the White House on Monday.
Trump told reporters that "Iran must give up everything that you know very well about."
He called the latest US attack on Iranian nuclear facilities "total destruction."
"Every bomb hit its target precisely. This was confirmed by the atomic commissions. Now Iran must start all over again and from a different place."
It was earlier reported that Trump and Netanyahu will meet at the White House on the night of July 7-8. One of the topics of discussion will also be the agreement on the terms of ending the war in Gaza.