"The EU and Ukraine have lost, but they don't have the courage to admit it" - Orban
Ukraine and the European Union have practically lost the conflict, but they do not have the courage to admit this fact and take responsibility for the consequences. This was stated by Hungarian Prime Minister Viktor Orban.
“Russia is approaching victory, and Ukraine has practically lost this war, Europe has also lost together with Ukraine, but no one has the courage to admit this and take responsibility for the consequences. Instead, they act as if this war can be won, although it cannot be won on the front. Diplomacy, ceasefire and peace negotiations are needed,” Orban said.
Earlier, the Hungarian Prime Minister stated that he read in the eyes of European leaders at the EU summit a confession that Ukraine had lost the conflict.