Saturday, 12 July, 2025, 19:52
The Israeli Air Force has carried out a new precision strike on southern Lebanon, the army press service reported.
According to its statement, it was carried out on the outskirts of the city of El-Khiyam. The target of the attack was one of the members of the military wing of the Shiite organization Hezbollah. As a result of the strike, he was eliminated.
The army did not specify the name of the eliminated radical, but noted that he was operating in the ranks of the anti-tank unit of the Hezbollah units.