Ukraine and Azerbaijan discussed cooperation in the energy sector
The 13th session of the Ukrainian-Azerbaijani intergovernmental commission on economic cooperation was held in Baku. This was reported by the Minister of Energy of Ukraine German Galushenko.
“I am grateful to Azerbaijan for its solidarity and support, in particular, for the humanitarian aid that helps overcome energy challenges.
We discussed the main areas of bilateral cooperation, in particular in the energy sector. Much attention was paid to the development of strategic projects aimed at increasing energy security.
The session of the intergovernmental commission held today in Baku is an important step towards further expanding our economic ties.
We appreciate the constructive dialogue and mutual determination to achieve concrete results,” Galushenko wrote on his Facebook page.