Saturday, 12 July, 2025, 23:46
A new record for air temperature in Moscow has been set, reaching +34.6 degrees. This was reported by TASS, the director of the Russian Hydrometeorological Center, Roman Vilfand, noting that these indicators exceeded the maximum temperature recorded 122 years ago.
"The 122-year-old record has just been broken. In 1903, the temperature in Moscow was 34.5 degrees, now it is 34.6," the meteorologist noted.
He noted that no more record temperatures are predicted in the coming days, as the temperature will gradually decrease.