"Putin tells Trump he plans to step up offensive in Ukraine" - #Axios
According to Axios, in a conversation with Trump, Putin promised to seize new territory within two months, up to the administrative borders of the regions of Ukraine where Russia has positions.
Trump shared these details with French President Macron, saying that “he (Putin) wants to seize everything.”
According to the media outlet, it was after this conversation that Trump began to criticize Putin and agreed to increase the volume and variety of weapons supplied to Ukraine.
“We will send them (the Ukrainians) Patriots, which they desperately need, because Putin has really surprised a lot of people. He talks beautifully, and in the evening he bombs everyone. So there is a little problem here, and I don’t like it,” Trump said.