78 people died waiting for aids in Gaza
Israeli airstrikes on the Gaza Strip have killed 78 people and injured dozens in the past 24 hours, Al Jazeera reported.
Israeli forces continue to shell the Gaza Strip, killing people in particular as they queue for humanitarian aid amid a deepening food crisis in the region.
No international humanitarian aid has entered the Gaza Strip since March 2, 2025, with Israel deciding to keep all crossings closed, and food distribution is being carried out through the US-based organization GHF (Gaza Humanitarian Fund).