Syrian leader holds phone conversation with leaders of Turkey, Saudi Arabia, Qatar
The head of the Syrian transitional government, Ahmed Al-Sharaa, had a telephone conversation with the leaders of Saudi Arabia, Turkey and Qatar, the Sana news agency reported.
The leaders reaffirmed their support for Syria’s territorial integrity and condemned the Israeli strikes, calling them a threat to regional stability. They opposed foreign interference and stressed the importance of the sovereignty and security of the Syrian people.
Al-Sharaa thanked the countries for their solidarity and stressed that Damascus would continue to adhere to the principles of law and national unity. He blamed external forces for the escalation of the situation.