Ukraine proposes to Russia to hold next round of talks next week
This was announced by Ukrainian President Volodymyr Zelensky after a meeting with Secretary of the National Security and Defense Council Umerov.
According to him, the dialogue on the exchanges continues, and the agreements reached during the previous meeting in Istanbul are being implemented. Work is now underway on the next exchange.
According to Zelensky, “the dynamics of the negotiations must be strengthened,” and Russia must “stop avoiding decisions.”
“And a meeting at the level of leaders is necessary to ensure a truly stable peace. Ukraine is ready for such a meeting,” the Ukrainian president said.